W ostatnim tygodniu maja uczniowie klas 5b i 5d oraz 4a wraz z paniami: Agnieszką Kluzek, Agnieszką Okońską i Anetą Sienicką wyjechali na trzydniową wycieczkę, która obfitowała w szereg ciekawych miejsc wartych zwiedzenia.
Pierwszego dnia, o świcie piątoklasiści i czwartoklasiści wyjechali w kierunku Bydgoszczy. Miasto zaskoczyło swoim pięknem i mnogością urokliwych zakątków. Pani przewodnik zdradziła wiele ciekawostek zachęcających do powrotu. Przez środek Rynku przebiega południk 18 E, łączący Bydgoszcz m.in. z Kapsztadem. Wiele interesujących wiadomości na temat higieny (a raczej je braku w minionych epokach) poznali w godnym polecenia Muzeum Mydła i Historii Brudu. Prelekcja prowadzącej była zajmująca i bardzo zabawna a warsztaty zaowocowały pięknie pachnącymi, własnoręcznie przygotowanymi mydełkami. Jeszcze tego samego dnia uczestnicy przejechali do Torunia, aby wziąć udział w zajęciach w Domu Legend Toruńskich. Prowadzący zaangażował uczniów i panie nauczycielki do odegrania scenek nawiązujących do historii związanych z Toruniem. Śmiechu i hałasu było co niemiara.
Następnego dnia zdobyczą wycieczkowiczów padł Toruń. Piękne, zabytkowe miasto zachwyciło gotyckimi budowlami. Dwugodzinny spacer z przewodnikiem miejskim obfitował w piękne zakątki historycznej metropolii. Po aktywnej lekcji na uliczkach miasta na uczestników wycieczki czekały kolejne atrakcje – wizyta na wystawie „Baza Mars#17”. Każdy miał możliwość poznać warunki życia na czerwonej planecie – m.in. skomponować pożywny posiłek dla astronauty, dobrać optymalne warunki do wzrostu roślin. Następną atrakcją była fantastyczna zabawa w Żywym Muzeum Piernika. Uczniowie robili własne pierniki, ale główną atrakcją była lekcja historii tej słodkości. Osoby prowadzące niebanalnie i z humorem przedstawili dzieje korzennej łakoci i jej receptury. Uczestników bolały brzuchy, ale ze śmiechu! Na koniec pobytu w mieście Kopernika nie mogło zabraknąć klasycznego seansu w Planetarium – wędrówka w gwiezdne przestworza była fascynująca. Wieczorem wycieczkowicze przejechali do Biskupina – już tylko na senny wypoczynek.
Ostatni dzień również obfitował w atrakcje. Tuż po śniadaniu piątoklasiści i czwartoklasiści zwiedzali park archeologiczny w Biskupinie. Kolejny raz przewodnik nie zawiódł – informacje o dawnych czasach rozbudzały wyobraźnię na temat przeszłości osady. Następnym punktem wycieczki było Gniezno. Wycieczkowicze zwiedzili Muzeum Początków Państwa Polskiego – tu również pan przewodnik ciekawie mówił o genezie naszego państwa, a i uczniowie mile zaskoczyli, pamiętając wiele z lekcji historii. Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w Archikatedrze Gnieźnieńskiej.
Program wycieczki był bardzo bogaty. Może nie znalazło się w nim za wiele „czasu wolnego”, ale żal było jechać taki kawał drogi i nie skorzystać maksymalnie z dobra oferowanego przez piękne miejsca, jakimi niewątpliwie są Bydgoszcz, Toruń, Biskupin i Gniezno. A 5b, 5d i 4a naprawdę się spisały!