29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – w naszej szkole, w edukacji wczesnoszkolnej obchodzony po raz pierwszy. Jest to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są najmłodsi czytelnicy. Czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
Uczniowie klas trzecich:
3 „a” Piotr Buczkowski, Dorota Skubisz,
3 „b” Tadeusz Drozdowski, Mikołaj Kaim, Konrad Konieczny, Maja Kośmider,
3 „c” Lena Adamczyk, Emilia Rakowiecka
postanowili przyłączyć się do tej akcji. Cel, który im przyświecał to promowanie głośnego czytania dzieciom, obcowanie z książką oraz kształtowanie wśród najmłodszych postawy czytelniczej.
Trzecioklasiści zorganizowali akcję głośnego czytania dla młodszych kolegów i koleżanek z dwóch grup zerowych oraz trzech grup przedszkolnych. Maluchy miały okazję wysłuchać m.in. opowiadania z morałem „Pasterz kłamczuszek” z książki Stanisława Jachowicza „Bajki i powiastki”, baśni pod tytułem „Szewczyk Dratewka” autorstwa Janiny Porazińskiej, „Calineczki” pióra Hansa Christiana Andersena, opowiadania „Praca dziadka Mateusza” autorstwa Alberto Melis oraz opowiadania „Smerfy poszukiwacze trufli”.
Był to wspaniały dzień dla wszystkich, którzy kochają książki, oraz dla tych, którzy dopiero uczą się je kochać. Upłynął w miłej i radosnej atmosferze, dzieci z zaciekawieniem wysłuchały czytanych książek, bardzo dobrze odpowiadały na pytania. Czytających lektorów nagrodziły gromkimi brawami.
Przedstawiciele klas trzecich obiecali raz w miesiącu odwiedzać młodszych kolegów oraz koleżanki i czytać im ich ulubione książki.