Ogólnopolska akcja edukacyjna, w której nasza szkoła bierze udział.
Co to jest hejt?
Hejt, czyli obrażanie, ośmieszanie czy poniżanie innych to jedna z form cyberprzemocy. Poczucie anonimowości w internecie nasila takie zachowania. Niektórzy internauci stosują pewnego rodzaju podwójne standardy, w sieci pozwalają sobie na zupełnie inne zachowania niż w bezpośrednich kontaktach. Częściowo takie zachowanie można wyjaśnić tzw. ”efektem kabiny pilota”. Badania (Walrave i Heirman, 2009) pokazały, że piloci bombowców w trakcie II wojny światowej bombardowali miasta, nie ponosząc przy tym kosztów emocjonalnych (w przeciwieństwie np. do żołnierzy piechoty lądowej), ponieważ nie widzieli cierpienia swoich ofiar. Podobnie jest w przypadku hejtu w sieci. Hejter nie widzi krzywdy, którą wyrządza odbiorcy, często więc nie zdaje sobie sprawy jak bardzo raniące mogą być jej/jego słowa czy zachowania.
Hejter czyli kolega?
Hejt bywa często reakcją na nudę, sposobem na zdobycie pozycji w sieci, pokazaniem znajomym swojej siły, odreagowaniem swoich niepowodzeń, przejawem zazdrości. Zazwyczaj jest nieprzemyślany, podejmowany pod wpływem różnych emocji. Jakie mogą być konsekwencje takich działań? Wyobraź sobie, że odkrywasz, że twój znajomy hejtuje innych internautów. Czy możesz być pewny, że nie będziesz jego kolejną ofiarą? Czy też zaczynasz myśleć, że “skoro innym to robi, może podobnie zachować się wobec mnie”? Ktoś kto obraża, ośmiesza innych, wulgarnie się wypowiada nie wzbudza zaufania. Wizerunek takiej osoby w naszych oczach diametralnie się zmienia. Trudno przecież myśleć o przyjaźni z osobami, które zachowują się w taki sposób. Warto również zastanowić się nad tym, jak hejt może wpłynąć na nasz wizerunek w przyszłości, np. za kilka lat, kiedy będziemy starać się o przyjęcie na studia czy brać udział w procesie rekrutacyjnym do naszej pierwszej pracy. Zasada, że treści, które trafiają do internetu, zostają tam na zawsze, dotyczy również naszych komentarzy.
Przed hejtem nie da się schować, ale możemy pomóc dziecku go przetrwać!
WIDEOPORADNIA
Zapraszamy do wideoporadni, gdzie psycholog Magdalena Chorzewska mówi o tym, jak radzić sobie ze skutkami hejtu w internecie.
1. Co zrobić gdy moje dziecko jest ofiarą hejtu w Internecie?
Jak skutecznie wspierać dziecko w tym trudnym okresie.
2. Co zrobić gdy moje dziecko hejtuje innych w sieci?
Jak pomóc dziecku zrozumieć jego zachowanie i naprawić błąd.
3. Gdzie szukać pomocy gdy nasze dziecko zetknie się z hejtem?
Czasami może być potrzebne wsparcie psychologa, policji lub prawnika.
4. Co po hejcie?
Jak poradzić sobie w pierwszych dniach po ujawnieniu hejtu.
5. Długofalowe skutki doświadczania hejtu.
O dorosłych, którzy doświadczyli hejtu jako dzieci oraz o zjawisku „od ofiary do hejtera”.
6. Jak udzielać wsparcia ofiarom hejtu?
Poradnik dla nauczycieli.
Opracowania: Andrzej Jakubasz (koordynator akcji w szkole) na podstawie materiałów https://maszmocnahejt.uniqa.pl/wideoporadnia/